Globální případová studie

Poptávka po globálních zdrojích
S celosvětovou populací, která je v současné době odhadována na 7,2 miliardy lidí, a s předpokládaným nárůstem na 9,6 miliardy v roce 2050 potřebujeme pokrokové technologie, které využijí maximum zdrojů Země. Z přírodních zdrojů je nejdůležitější voda. Množství pitné vody, kterou budeme mít k dispozici, se nikdy nezmění, přestože se naše poptávka nepřetržitě zvyšuje. Za posledních 100 let vzrostla celosvětová poptávka po vodě čtyřikrát. Současně se kvalita vody zhoršila.

Zásoby pitné vody jsou v celosvětové populaci distribuovány nerovnoměrně. Většina populace v současné době žije v zaostalých státech, kde nemá více než miliarda lidí přístup k čisté pitné vodě. Růst populace společně s industrializací zaostalých zemí stále více zatěžuje naše omezené zdroje vody. A jistá je jedna věc: jakýkoliv nedostatek pitné vody bude mít zničující důsledky na lidi, kteří jsou na ní závislí.

Celosvětová urbanizace
Na celém světě lidé opouštějí venkov a stěhují se do měst. Rychlý růst městských center zatěžuje komunální systémy, jež jsou plánovány pro mnohem méně lidí. Kvůli nadměrnému zalidnění jsou městské splašky vypouštěny nefiltrované do spodní vody. V důsledku toho jsou čističky odpadních vod přetížené a nemohou poskytovat vodu s neměnnou kvalitou. Proto je naneštěstí voda kontaminována mikroorganismy.

Mobilní populace

Obyvatelé rozvinutých zemí jsou zvyklí na vysoce kvalitní vodu z vodovodu. Jak mizí překážky cestování a lidé z těchto zemí cestují po celém světě, nevyhnutelně se stávají obětí nákazy mikrobiálními chorobami z kontaktu s kontaminovanou pitnou vodou. V populárních asijských a jihoamerických destinacích se musí turisté spoléhat na balenou vodu – a zhoršovat tak rostoucí problém plastového odpadu – nebo riskovat mikrobiální infekci.

Řešení: UV světlo pro dezinfekci
UV světlo nabízí řešení problémů, které představuje kontaminovaná voda. Domácí UV systémy — integrované do rozvodů — a přenosné UV filtry — cestovní — umožňují lidem, aby žili tam, kde chtějí, a cestovali tam, kam si přejí, a vždy měli zajištěn přístup k čisté a bezpečné vodě.

Případy z minulosti

2003: Jamika, Indonésie
Pouze jeden dům v Jamice má tekoucí vodu. Všechna ostatní obydlí získávají svou vodu každý den ze studní nebo z řeky. Velká část této vody je kontaminována, protože řeka slouží i jako veřejná umývárna.

2008: Dillí, Indie
Dillí bylo plánováno pro 1,4 milionu obyvatel, ale nyní jich zde žije 14 milionů. Přestože úředníci chtějí trvale poskytovat čistou vodu všem obyvatelům i návštěvníkům, Dillí se potýká s potížemi při zvládání svého množství odpadní vody. Přetížené čističky nejsou schopny zajistit dodávky vyčištěné pitné vody.

2009: Kalemie, Kongo
V Africe je obrovská poptávka po vodě a také mnoho velkých jezer, která tuto poptávku pomáhají uspokojit. V afrických velkých jezerech, například v Kalemii na březích jezera Tanganika v Demokratické republice Kongo, je více než dostatek vody, ovšem problémem je její čištění a distribuce do vzdálených oblastí.

2014: Peking, Čína
Přibližně 60 procent spodní vody v Číně je znečištěno tak, že se nedá pít. Během nedávných měření byla podle oficiální tiskové agentury Xinhua kvalita vody ve 203 městech hodnocena jako „velmi nedostatečná“ nebo „velmi špatná“.

2014: Užice, Srbsko
Po více než tři týdny neměli obyvatelé srbské Užice pitnou vodu. Jezero, z něhož město získávalo pitnou vodu, zamořila toxická bakterie. Obyvatelé stáli každý den fronty před nádržemi a cisternami, aby dostali svou dávku. Naneštěstí se očekává, že se budou tyto události opakovat, protože mnoho srbských sladkovodních zdrojů obývá stejná bakterie.

2015: Mexico City, Mexiko
V mexické metropoli Mexico City žije přibližně 1,25 milionu lidí bez tekoucí vody a další milion se k ní dostane jen nepravidelně. Protože zde prší osm měsíců v roce, je dešťová voda přirozeným řešením, přičemž je ovšem tato voda zachytávána a využívána bez jakéhokoliv čištění; přestože tato metoda poskytuje tolik žádanou vodu, zůstává velká část populace vystavena mikrobiálním infekcím.

Další oblasti použití UV

Světlo pro zdravotnická osvětlení

Světlo pro zdravotnická osvětlení

Rtuťové výbojky se používají pro bělení zubů a pro tvrzení kompozitních výplní modrým světlem.

Přečtěte si víc
Lapače hmyzu

Lapače hmyzu

Chraňte potraviny tím, že se k nim nedostane hmyz – efektivní regulace škůdců bez chemikálií

Přečtěte si víc

Kontakt

Profesionální průmyslová použití