Světelná revoluce v automobilovém průmyslu: Rozhovor s automobilovým expertem OSRAM Richardem Lothholzem

Richard Lothholz, vedoucí útvaru celosvětového prodeje automobilových žárovek a LED OSRAM, odpovídá na otázky týkající se nejnovějšího vývoje technologií v oboru automobilového osvětlení.
01.07.2015
Použití:  Autožárovky
Technologie:  Laser, LED, OLED
Cílová skupina:  Spotřebitel, Obchod, Garáže, Majitel obchodu

Automobilový expert OSRAM Richard Lothholz o revoluci v osvětlení v automobilovém průmyslu

V oblasti automobilového osvětlení se v posledních letech hodně událo. Moderní technologie, jako jsou LED, OLED a laser velmi pokročily. Richard Lothholz, vedoucí útvaru celosvětového prodeje automobilových žárovek a LED OSRAM, odpovídá na otázky týkající se nejnovějšího vývoje technologií v oboru automobilového osvětlení.

Vývoj osvětlovací techniky v autech byl mezi érou ropy a xenonu poměrně pomalý. Nyní se ale zdá, že náhle přichází mílovými kroky (LED, Matrix LED a lasery). Jsou proto, dle Vašeho názoru, případné technické nebo hospodářské důvody?

Za prvé, měli byste vědět, že LED a technologie, které se k této oblasti vztahují, jako jsou OLED nebo lasery, jsou ve skutečnosti převzaté z oblasti obecného osvětlení – takže LED není čistě jen automobilový fenomén. Navzdory tomu, technologie na bázi LED mají zvláštní sílu, v důsledku které jsou předurčeny pro použití v automobilech. Za prvé: LED světlo je velmi snadno ovladatelné. Tak jako u světel typu Matrix, lze jednotlivé oblasti osvětlit velmi cíleně anebo je cíleně neosvětlit, jako například v případě, když nechcete aby docházelo k oslňování protijedoucích vozidel. Za druhé: barva LED světla se dá změnit. To je zvláště důležité uvnitř vozidla. Za třetí: LED osvětlení je energeticky úsporné. To bude důležitým argumentem při použití v elektromobilech, kde je každý kilometr dojezdu, a tím i každý watt použité energie, počítán. My jsme však v průběhu let byli svědky neustálého vývoje – LED světlomety nejsou ničím novým, ale přitahují v této chvíli velký zájem. Xenonové osvětlení je dokonce i v dnešní době atraktivní a vyhledávanou volitelnou výbavou řady řidičů

Jak hodnotíte další rozvoj LED světlometu s ohledem na rozšíření jeho použití v automobilech? Nahradí LED zcela xenony jako lepší alternativa? Stanou se v budoucnu LED světlomety také standardem pro kategorii malých a cenově dostupných vozidel?

Automobily mají vždy jako standard základní vybavení a dále jednu nebo více lepších alternativ osvětlení jako volitelné doplňky. V současné době základní vybavení obvykle obsahuje halogenová světla a xenonová světla jsou na přání. Xenony jsou ale u některých automobilů již i v základní výbavě. Očekávám však, že v průběhu několika příštích let budeme svědky podstatně vyššího podílu LED světlometů v podobě volitelného vybavení – ať už v podobě normálních plných LED světlometů nebo jako Matrix světla pro vyšší kategorii vozidel.


Jak hodnotíte budoucí úlohu laserového paprsku? Tato technologie byla doposud omezena pouze na luxusní vozy a je nabízena jen dvěma výrobci automobilů. Změní se to? Nebo další rozvoj LED technologií nakonec odsune laser jako něco zastaralého? Pracuje v současné době společnost Osram na dalším vývoji této technologie?

Myslíme si, že budoucnost osvětlení je rozmanitá. Na silnicích bude jistě více automobilů s laserovým osvětlením – zpočátku především u luxusních vozů. Laserová technologie je stále ještě na počátku svého technického vývoje a má ještě obrovský potenciál – nicméně, standardní řešení budoucnosti budou jistě technologie LED. BMW například na jaře na veletrhu CES v Las Vegas představil své BMW M4 Concept Iconic Lights, které bylo také vybavené lasery. To, co nás těší, je: V současné době jsme jediným výrobcem, jehož laserový modul byl použit u sériově vyráběných vozidel.

Novinkové kanály RSS
společnosti OSRAM

Automobilový speciál

Zásadní trendy v auto-
mobilovém průmyslu

LED Floater Headline